ODKLEJENIE SIATKóWKI SECRETS

odklejenie siatkówki Secrets

odklejenie siatkówki Secrets

Blog Article

Im szybciej zostanie zdiagnozowane odwarstwienie siatkówki, tym większa szansa na skuteczne leczenie i uniknięcie poważniejszych konsekwencji.

Także uraz oka może spowodować powstanie dziury w siatkówce. Płyn z ciała szklistego przepływa wtedy przez otwór i wpływa pod siatkówkę. To skutkuje jej odwarstwieniem. W grupie zwiększonego ryzyka są osoby z dużą krótkowzrocznością, po operacji zaćmy czy z istniejącymi zwyrodnieniami siatkówki.

Zastanawiasz się, jakie badanie wykryje odwarstwienie siatkówki? Rozpoznanie rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu medycznego. Później lekarz okulista przeprowadza badanie OCT i dna oka – istotne, aby odbyło się to po wcześniejszym maksymalnym rozszerzeniu źrenicy Pacjenta.

Twój koszyk 0,00 zł do kasy Strona główna Poradnik Choroby i schorzenia oczu Odklejenie siatkówki – objawy, przyczyny i leczenie Odklejenie siatkówki – objawy, przyczyny i leczenie

Jeśli gałka oczna jest wypełniona gazem, ze względu na możliwość niekontrolowanego rozprężania się gazu przy wahaniach ciśnienia, nie wolno podróżować samolotem ani nurkować do czasu, aż zostanie on całkowicie wchłonięty.

Dążenie do pełnej integracji z nowym stylem życia po leczeniu staje się możliwe dzięki zrozumieniu i akceptacji zmian oraz konsekwentnemu podejmowaniu działań mających na celu utrzymanie zdrowych oczu.

Jeśli tzw. ośrodki optyczne nie są przejrzyste, niezbędne jest wykonanie USG gałki ocznej. Pamiętaj, że o wyborze danej metody diagnostycznej w chorobach siatkówki zawsze decyduje lekarz okulista, który bazując na wieloletnim doświadczeniu i zdobytej wiedzy, uwzględnia indywidualne potrzeby i możliwości zdrowotne chorego.

Po operacji, jeśli w oku został umieszczony pęcherzyk gazu, trzeba ściśle przestrzegać put upępowania pooperacyjnego jakie zaleci lekarz. Należy przez kilka dni utrzymywać głowę w określonej przez doktora pozycji. Chodzi o to, by pęcherzyk naciskał na właściwą część siatkówki. W tym czasie w polu widzenia zauważalna będzie czarna plama. Należy też unikać ruchów powodujących wstrząs dla oka oraz czytania i patrzenia przez okno podczas jazdy samochodem lub pociągiem.

Robi się je przede wszystkim przy użyciu oftalmoskopu, który posiada mocne źródło światła oraz soczewkę powiększającą. Dzięki niemu, lekarz może dokładnie obejrzeć siatkówkę oka i ocenić czy znajdują get more info się w niej jakiekolwiek otwory, przedarcia czy odwarstwienia.

Natomiast laseroterapia umożliwia zespolenie siatkówki z błoną naczyniową i często stanowi uzupełnienie witrektomii. Niekiedy również zostaje zastosowana krioterapia. 

Przeczytaj także: Epidermolysis Bullosa - pęcherzowe oddzielanie się naskórka Metody leczenia odklejenia siatkówki są różne i zależą od stopnia uszkodzenia

Zabieg może być połączony z podaniem do wnętrza gałki ocznej specjalnego gazu, który po pewnym czasie ulega samoistnemu wchłonięciu. Gaz ma wypełniać gałkę oczną i dodatkowo „przytwierdzać” siatkówkę w okresie bezpośrednio po operacji.

Krótkowzroczność: Osoby mające trudności w widzeniu przedmiotów znajdujących się w odległości, są bardziej naraża person na odklejenie siatkówki.

Ryzyko odwarstwienie siatkówki wzrasta u wszystkich, zwłaszcza jednak u kobiet, po fifty roku życia. Z upływem lat zmienia się bowiem struktura siatkówki oraz ciała szklistego, galaretowatej substancji wypełniającej wnętrze oka. Po pięćdziesiątce ciało szkliste odłącza się od siatkówki. Jeżeli łączące je włókna są nie dość elastyczne, mogą zacząć ciągnąć i oderwać siatkówkę od naczyniówki.

Report this page